ستراسبوورگ: ١٤مین ساڵی گیرانی ئاپۆ

 

strasbur-ocalans-arrestments-protests-15 strasbur-ocalans-arrestments-protests-14 strasbur-ocalans-arrestments-protests-13 strasbur-ocalans-arrestments-protests-11 strasbur-ocalans-arrestments-protests-10 strasbur-ocalans-arrestments-protests-9 strasbur-ocalans-arrestments-protests-8 strasbur-ocalans-arrestments-protests-7 strasbur-ocalans-arrestments-protests-6 strasbur-ocalans-arrestments-protests-5 strasbur-ocalans-arrestments-protests-4 strasbur-ocalans-arrestments-protests-3 strasbur-ocalans-arrestments-protests-2

Strasbourg mitingi: Öcalan’a özgürlük zamanı geldi

STRASBOURG16.02.2013

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın esaret altına alınmasıyla sonuçlanan uluslararası komplonun 14. yıldönümünde onbinlerce kişi Strasbourg’da bir araya geldi. Yapılan yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde konuşan Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, “Kürt halkı ve Başkan Apo’nun özgürlük zamanı gelmiştir. Kürtlere bu yıl çok büyük bir görev düşüyor” dedi.

15 Şubat Uluslararası Komplosu Fransa’nın Strasbourg kentinde protesto ediliyor. Onbinlerin katıldığı yürüyüş ardından Place Meinau’da miting gerçekleştirildi.  Ey Raqip marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başlayan miting Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA Kürdistan) Başkanı Mehmet Ülker’in açılış konuşması ile devam etti.

Yürüyüşe katılanları selamlayan Ülker, uluslararası komplo’nun üzerinden tam 14 yıl geçtiğini hatırlattı. Kürt halkının 14 yıldır uluslararası komployu kabul etmediğini ve lanetlediğini vurgulayan Ülker “40 milyonluk bir halk olarak uluslararası güçler ve Türkiye bizi dikkate almalıdır” dedi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının üzerine gidenleri de Ülker, “Ortadoğu’yu yakarız” diye uyardı.

PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katledilmesinin üzerinden 38 gün geçtiğini de söyleyen Ülker, “Halen ortada hiçbir şey yok, sadece bir kişi var, o da kim, neyin nesi merak ediyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü. Ülker konuşmasında son olarak, Fidan Doğan’ın Strasbourg’da büyüdüğüne dikkat çekti ve “O çok iyi bir diplomattı” dedi

Ülker’in ardından Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, gerillanın direnişinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının özgürlüğünü getireceğini söyledi. Kürt sorununun diyalog ile çözülebileceğini belirten Kartal, “Dört parça Kürdistan’da ve yurtdışında yaşayan Kürtler şehitlerine sahip çıkıyor” dedi

Fransız devletinin Paris katliamını aydınlatması gerektiğini vurgulayan Kartal, katliam açığa çıkıncaya kadar da kadın, gençlik başta olmak üzere bütün Kürt örgütlerinin mücadele yürüteceğini belirtti.

Kartal şöyle devam etti: “2013 yılı Başkan Apo’yu ve Kürt halkını özgürleştirme yılıdır. Kürt halkı ve Başkan Apo’nun özgürlük zamanı gelmiştir. Kürtlere bu yıl çok büyük bir görev düşüyor. Avrupa’daki halkımıza büyük görevler düşüyor. Başkan Apo’nun başlattığı süreci destekliyoruz.”

Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasının önemine de dikkat çeken Kartal, bütün Kürtlerin imza toplama konusunda kendisini görevli hissetmesi gerektiğini söyledi. Batı Kürdistan’da (Rojava) yaşanan gelişmelerin önemine de işaret Kartal, “Dönem özgürlük dönemidir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mitinge yazılı bir mesaj gönderen kadın hareketi KJB, 9 Ocak Paris katliamını sert bir dille kınayarak, katliamın sorumlularının açığa çıkmasını istedi. İngiltere, Rusya, İsrail ve ABD’nin Öcalan’ı ekonomik çıkarlarına kurban ettiğini kaydeden KJB, bu ülkelerin  komploda yer almalarını kınadı.

“Başkan Apo bütün saldırılara ve işkencelere rağmen, büyük bir güçle direnerek  komployu boşa çıkardı. Kürt halkı da 4’üncü hamle sürecinde Halk Savaşı’nı geliştirerek direniyor” diye devam eden mesajda şunlar belirtildi: “Her ne kadar kirli amaçlarını gizleseler de, uluslararası komplocuları iyi tanıyoruz. Komplo bir çok büyük tasviye planları ile devam ediyor. Komplocu güçler bunu 3. Dünya Savaşı temelinde kendi çıkarları için bölgeye yön vermek için Kürt halkına ve Önderliğine yöneliyorlar. Topyekün tasfiye planlarına rağmen, ne Önderliğimizin direnişi, ne örgütün ne de halkın direnişi geri adım atmamıştır. Bedeli ne olursa olsun Kürt halkı, Kürt kadını Önderliğimizin özgürlüğünü sağlayacak, komployu boşa çıkartacak güce sahiptir. Önderliğiizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Kadının özgürlüğü halkın özgürlüğüdür.”

KJB, Paris katliamına ilişkin “Sara, Rojbin ve Ronahi’nin katledilmesi ile Önderlikten, özgürlük mücadelesinden elinizi çekin, ya da sizi katlederiz mesajı içeriyor. 2013 yılı komplocuların saldırılarına, inkara, imhaya, teslimiyete ve yok etmeye karşı direniş yılı olacaktır” dedi.

Miting Koma Berxwedan’ın marşlardan oluşan müzik dinletisiyle devam ediyor.

 

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s